- Blog
- 12 lutego 2024
Mity na temat powiększania piersi implantami
![Mity na temat powiększania piersi implantami](/pictureNews/1708088825Konsultacja (2)/1708088825Konsultacja (2).jpg)
Bez wątpienia najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą powiększania piersi jest zastosowanie implantów. Są to wyroby medyczne wykonane z biokompatybilnych materiałów, które mogą zostać bezpiecznie umieszczone podskórnie. Powiększanie piersi implantami dorobiło się wielu mitów, które potrafią skutecznie odstraszyć od podjęcia decyzji poddania się temu zabiegowi. Ile jest w nich prawdy?
Implanty – wpływ na codzienne funkcjonowanie
Panuje powszechne przekonanie, że implanty piersi stanowią poważną przeszkodę w uprawianiu sportu. Szczególnie dyscyplin bezpośrednio związanych z bieganiem. Zakładanie implantów stanowi procedurę, której głównym celem jest poprawa samopoczucia i pewności siebie Pacjentek. Opracowano różne sposoby operacji, które odpowiadają na indywidualne potrzeby różnych osób. Wystarczy omówić ten fakt z lekarzem chirurgiem plastycznym Michał Pasiński. Jedyne intensywne ograniczenie aktywności fizycznej dotyczy pierwszych tygodni rekonwalescencji pooperacyjnej. Ponadto implanty nie są przeciwwskazaniem do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.
Wpływ implantów na zdrowie – co mówią badania?
Kwestia zdrowia przy posiadanych implantach wzbudza najwięcej kontrowersji. Szczególną uwagę zwraca się profilaktyce i rozwojowi nowotworu piersi. Badanie USG piersi, stanowiące podstawę profilaktyki i diagnostyki tego schorzenia, jest w pełni możliwe do wykonania bez względu na obecność implantów. Należy jedynie poinformować lekarza o ich posiadaniu przed przystąpieniem do badania. Istnieje również obawa, że implanty Nowy Targ stanowią czynnik wywołujący raka piersi. Na szczęście jest ona całkowicie nieuzasadniona. Kancerogenne właściwości obecnie wykorzystywanych implantów nie zostały potwierdzone przez żadne badania. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z regularnych badań profilaktycznych. Istnieją badania potwierdzające, że nowotwór piersi jest częściej wykrywany u osób z implantami piersi – wynika to jednak z faktu, że osoby po implantach korzystają z badań profilaktycznych regularnie. Takie postępowanie wpływa na to, że nowotwór daje się szybciej rozpoznać, a to daje dobre rokowania.
Mitem jest również negatywny wpływ implantów na płodność. Ich posiadanie nie jest przeciwwskazaniem do ciąży i nie ma znaczenia w kontekście łatwości zajścia w nią. Planując ciążę należy rozważyć przełożenie operacji powiększania piersi na okres po zakończeniu laktacji. Jeśli implanty zostały założone przed ciążą, nie stanowią one problemu w efektywnym karmieniu dziecka piersią. Wbrew powszechnemu przekonaniu, operacja nie wpływa na ciągłość gruczołów mlecznych dzięki czemu zachowują swoją naturalną funkcję. Inaczej sytuacja ma się z redukcją piersi – skonsultuj się ze specjalistą i omów swoje obawy – nie wierz we wszystko co przeczytasz w internecie. Znajdują się tam różne informacje, które mogą budzić niepokój, a nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, jak np. to, że implanty wybuchają w samolocie. Pacjentki na operacje piersi często przylatują zza granicy i nie stanowi to przeciwwskazania.
Bezpieczeństwo zabiegu zapewnia odpowiednia kwalifikacja i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Zapraszam na konsultację, celem omówienia ewentualnych obaw związanych z operacją powiększenia piersi implantami.
![Mity na temat powiększania piersi](/media/1707863518konsultacja-piersi/1707863518konsultacja-piersi.webp)