Operacja powiek
Operacja powiek
Wraz z postępującym procesem starzenia się skóra stopniowo traci swoją elastyczność i jędrność. Na twarzy, poza pogłębiającymi się zmarszczkami, np. mimicznymi, objawia się to zwiotczeniem skóry obu powiek. Pogorszenie kondycji cery okolic powiek górnych rozpoznaje się po nachodzeniu skóry na ruchomą część powieki lub w bardziej zaawansowanych stadiach – na pole widzenia. Utratę gęstości skóry powieki dolnej należy rozumieć jako pogłębiające się „cienie” lub „worki” pod oczami. Bez względu na to czy zabieg blefaroplastyki konieczny jest do wykonania z przyczyn estetycznych, czy zdrowotnych warto zdecydować się na najskuteczniejsze rozwiązanie, jakim jest interwencja chirurga plastycznego. Istnieją inne rozwiązania umożlwiające walkę z problemem utraty elastyczności skóry powiek jednak żaden nie przynosi tak intensywnych i bezpośrednich efektów jak tradycyjna operacja.
Co daje korekta powiek górnych i dolnych?
Blefaroplastyka może być przeprowadzana w formie samodzielnej korekty powiek górnych lub dolnych jak również obu na raz. Przebieg operacji jest uzależniony od obszaru zabiegowego. Korekta powiek górnej (blefaroplastyka powiek górnych) opiera się na usunięciu nadmiaru skóry, naciągniętego mięśnia oraz nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Ze względu na fakt, że miejsce wykonania nacięcia bezpośrednio koreluje z indywidualnym kształtem powiek efekty procedury wyglądają całkowicie naturalnie. Dzięki wycięciu nadmiaru tkanki powieka „unosi się” i odzyskuje świeży wygląd. Nie należy martwić się o widoczność blizny pozabiegowej, ponieważ precyzyjnie wykonane nacięcie zostaje ukryte między anatomicznymi fałdami górnej powieki. W przypadku zabiegu plastyki powiek dolnych nacięciu ulega skóra pod brzegiem rzęsowym. Umożliwia ono pozbycie się nadmiaru komórek tłuszczowych i ponowne naciągnięcie skóry. Podobnie jak w przypadku korekty powiek górnych, ślady po użyciu skalpela zostają ukryte w naturalnych zagłębieniach skóry pod oczami. Pomimo innego celu zabiegowego, oba warianty plastyki powiek przynoszą uzupełniające się rezultaty. Operacja powiek, to sposób na skuteczne pozbycie się nadmiaru tkanki wokół oczu. Rezultatem zabiegu jest przede wszystkim przywrócenie młodego wyglądu twarzy. Cera wokół oczu staje się ponownie wygładzona i napięta. Również problem zwężenia pola widzenia zostaje trwale usunięty. Całkowita redukcja worków pod oczami oraz przywrócenie widoczności brzegu rzęsowego nadają twarzy młodzieńczej świeżości oraz poprawiają codzienne funkcjonowanie.
Zabieg blefaroplastyki i rekonwalescencja
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego kwalifikacja do zabiegu poza dokładnym wywiadem lekarskim musi być poparta dobrymi wynikami badań laboratoryjnych. Umożliwią one lekarzowi anestezjologowi bezpieczne przeprowadzenie znieczulenia. W przypadku plastyki wyłącznie powiek górnych lub dolnych możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Całkowity czas rekonwalescencji mieści się zazwyczaj w okresie 2 tygodni od przeprowadzonej operacji. W tym czasie widoczne mogą być obrzęki i zasinienia. Szwy zdejmowane są tydzień od zabiegu. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych opatrunków, jedynie regularne oczyszczanie rany dedykowanym preparatem dezynfekującym.
Bezpieczeństwo zabiegu korekty powiek
Zabieg blefaroplastyki należy do bezpiecznych, jednak nie jest pozbawiony ryzyka wystąpienia powikłań. Należą do nich: krwiaki, infekcje rany, nadmierne bliznowacenie, nieprawidłowe gojenie się rany i jej rozejście. W skrajnych przypadkach może wystąpić potrzeba ponownej interwencji chirurgicznej. Aby znacząco zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek komplikacji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz regularnie stawiać się na wizyty kontrolne.
Pamiętaj
- Laserowa plastyka powiek (blefaroplastyka laserowa) jest popularna, ale wiele faktów na jej temat jest nieprawdziwych. Podczas konsultacji dowiesz się jaka metoda będzie odpowiednia dla Ciebie.
- Na jak długo wystarcza zabieg blefaroplastyki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji do wiotczenia tkanek.. W większości przypadków wystarcza jeden zabieg na resztę życia.
- Zabieg liftingu powiek można połączyć w jednej procedurze z liftingiem czoła i brwi, także policzków i owalu twarzy.