Redukcja piersi
![Redukcja piersi](/images/redukcja-piersi-1.jpg)
Redukcja piersi
Piersi są nieodłącznym elementem naturalnej budowy kobiecego ciała. Niestety czasem stanowią bezpośredni czynnik uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Gigantomastia (przerost piersi) bardzo często stoi u podstaw problemu chronicznego bólu pleców i kręgosłupa przyczyniając się do rozwoju wad postawy. Ludzkie ciało nie jest symetryczne. Ten fakt może znacząco uwidaczniać się przy rozroście tkanek ciała. Często obserwowanym problemem Pacjentek z przerostem biustu jest dysproporcja w rozmiarze obu piersi. Prowadzi to do pogorszenia własnej samooceny i niechęci do eksponowania ciała. Podstawowa kwestia jaką jest dobór odpowiedniego stanika również stanowi wyzwanie przy gigantomastii. Większość ogólnodostępnych sklepów nie oferuje wystarczająco dużych rozmiarów miseczek lub produkty nie są w stanie przytrzymać piersi bez uczucia rozcinania skóry przez ramiączka. Do nadmiernego wzrostu piersi dochodzi w wyniku przybierania na wadze, przebytej ciąży, zaburzeń hormonalnych oraz indywidualnych uwarunkowań genetycznych. W każdym z wypadków skala rozrostu tkanki piersiowej jest niemożliwa do skontrolowania. Dla Pacjentek borykających się z problematyczną gigantomastią, ograniczającą możliwości wykonywania aktywności fizycznej bez dyskomfortu, zabieg redukcji piersi może okazać się prawdziwym wybawieniem.
Efekty zabiegu
Zabieg redukcji piersi został opracowany przede wszystkim z myślą o Pacjentkach, których rozmiar piersi stanowi czynnik ograniczający w codziennym funkcjonowaniu. Jednak wszystkie osoby, które mierzą się z problemem widocznych różnic w rozmiarze obu piersi lub kwestii estetycznych również zaproszone są do poddania się tej procedurze. Operacja ma na celu zmniejszenie rozmiaru piersi przez usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Biust zostaje uniesiony i wymodelowany tak aby wyglądał młodo, jędrnie i całkowicie naturalnie. Zabieg rozwiązuje również problem nadmiaru skóry powstałej w wyniku rozrostu piersi. Dodatkowo, możliwa jest korekta rozmiaru i położenia brodawek sutkowych, które także mogły ulec rozciągnięciu i przemieszczeniu. Poza efektami natury estetycznej, zabieg redukcji piersi daje ulgę od problemów fizycznych. Zmniejszenie objętości piersi pozwoli powrócić do codziennych czynności bez obezwładniającego dyskomfortu.
![Redukcja piersi](/images/redukcja-piersi-2.jpg)
![Redukcja piersi](/images/redukcja-piersi-3.jpg)
Zabieg redukcji piersi i rekonwalescencja
Zabieg redukcji piersi jest procedurą inwazyjną, dlatego wymaga przeprowadzenia wyczerpującego wywiadu lekarskiego, badań wstępnych (badania krwi i USG piersi) oraz kwalifikacji anestezjologa do znieczulenia ogólnego. Czynnikami dyskwalifikującymi do operacji są: choroby piersi, palenie papierosów, choroby przewlekłe. Całkowity czas rekonwalescencji mieści się zazwyczaj w czasie 4 tygodni od przeprowadzonej operacji. Jednak z uwagi na różnice w organizmach Pacjentek, ten czas może się indywidualnie zmieniać. Piersi pozostają opuchnięte przez około tydzień od czasu poddania się zabiegowi. Mogą pojawiać się zasinienia, które będą znikać wraz z postępem gojenia. Jeśli podczas operacji przeszczepiano brodawkę sutkową należy udać się na kontrolę po 5 dniach od zabiegu redukcji piersi w celu usunięcia specjalistycznych opatrunków. W ciągu pierwszego miesiąca od operacji należy ograniczyć aktywność fizyczną (w tym seksualną) i umożliwić prawidłowe gojenie ran. Całodobowo, przez okres 3 tygodni, należy nosić stanik pozabiegowy, który unieruchamiając piersi wspomoże ich regenerację i ograniczy ryzyko powstania blizn. W czasie rekonwalescencji pooperacyjnej należy utrzymywać regularny, bezpośredni kontakt z lekarzem.
Bezpieczna redukcja piersi
Operacja redukcji piersi jest zabiegiem bezpiecznym, jednak nie jest pozbawiona ryzyka komplikacji pozabiegowych. W tego typu procedurach istnieje obawa wystąpienia niewchłaniających się samoczynnie krwiaków, infekcji lub powikłaniach w zrastaniu się rany. Najgroźniejsze ryzyko operacji (zdarzające się bardzo rzadko) stanowi martwica tkanek otaczających brodawkę sutkową lub tkanki tłuszczowej piersi. Powikłania mogą wymagać interwencji chirurgicznej lub jedynie leczenia zachowawczego. Stosowanie się do zalecen lekarza pozwoli zminimalizować ryzyko powikłań.
![Redukcja piersi](/images/redukcja-piersi-4.jpg)
Pamiętaj
- Redukcja piersi to często zabieg nie tylko estetyczny, ale także konieczny z przyczyn zdrowotnych - problemy z kręgosłupem to najczęstszy problem towarzyszący gigantomastii.
- Redukcję piersi można przeprowadzić na kilka sposobów, cięcie, a tym samym blizna, może być poprowadzona różnie. Podczas konsultacji omówimy możliwości.
- Redukcja piersi może być połączona z wszczepieniem implantów piersi lub przeszczepem tkanki tłuszczowej, jeśli zachodzi potrzeba uzupełnienia objętości piersi.