Redukcja blizn

Redukcja blizn

REDUKCJA BLIZN

Blizny, to zmiany skórne powstające w wyniku uzupełnienia ubytków skóry właściwej przez tkankę łączną włóknistą. To właśnie jej cechy budowy odpowiadają za charakterystyczną, nieregularną formę blizny i jej wyróżnianie się na tle zdrowej tkanki. Pojawienie się blizny jest efektem gojenia się ran. Niezależnie czy jej przyczyną jest przebyty zabieg chirurgiczny, trądzik, czy uraz może stanowić ona źródło kompleksów oraz skutecznie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Wyróżnia się wiele typów blizn, różnicując je m.in. poprzez głębokość, wielkość i etiologię. Ze względu na fakt, że za każdą blizną stoi niepowtarzalna historia, istotne jest indywidualne podejście do tematu niwelowania jej widoczności. Niezależnie od poddania się zabiegowi należy pamiętać o właściwej pielęgnacji blizn. Dobór odpowiednich maści, kosmetyków oraz sposobów mobilizacji blizny powinien zawsze zostać skonsultowany z lekarzem w celu zapewnienia skuteczności metody.

Zabiegi laserowe w redukcji blizn

Bezkonkurencyjnie najczęstszym sposobem redukcji blizn są zabiegi laserowe. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele urządzeń pozwalających nie tylko na pełną personalizację przeprowadzanej terapii, ale również gwarantujących przy tym satysfakcjonujące rezultaty. Zasada działania głowic laserowych opiera się na emitowaniu wiązki laserowej, która napotykając tkankę bliznowatą powoduje jej uszkodzenie. Następnie, w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, rozbite komórki zostają wydalone z organizmu, a ich miejsce zajmuje prawidłowa, zdrowa tkanka. Dzięki możliwości dostosowania głębokości penetracji impulsu, trafia on nawet do głębokich warstw skóry właściwej. Nie należy obawiać się jakiegokolwiek uszkodzenia tkanek otaczających bliznę, ponieważ emitowana energia pochłaniana jest jedynie przez charakterystyczny pigment obecny w zmianach skórnych. Możliwość wszechstronnej zmiany parametrów laserowej głowicy zabiegowej jest głównym powodem stojącym za powszechnością stosowania tej metody usuwania blizn, także blizn oparzeniowych. Pełne efekty zabiegu pojawiają się w ciągu kilku miesięcy. Wynika to z potrzeby samonaprawy struktur skóry po zainicjowaniu tego procesu przez użycie lasera. Kiedy organizm zakończy rewitalizację blizna staje się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem - skóra ponownie staje się gładka i jednorodna.

Redukcja blizn
Redukcja blizn

Chirurgiczne wycinanie blizn

Niektóre rodzaje blizn, ze względu na swoją charakterystykę, nie mogą zostać usunięte metodami nieinwazyjnymi takimi jak zabiegi laserowe. W tym wypadku rozwiązaniem może okazać się chirurgiczne wycięcie blizny. Najczęściej problem dotyczy blizn powstałych w wyniku przebytych zabiegów chirurgicznych. Ich ogólna specyfikacja jest bardzo różnorodna, ponieważ zależy od lokalizacji i rozległości pierwotnego nacięcia. Często zdarza się, że ich nadmierna widoczność jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji pooperacyjnej, a nawet przebytych stanów zapalnych. Zaniedbane rany pozabiegowe stają się nieregularnymi bliznami, które mocno naciągając tkanki sprawiają dyskomfort przy wykonywaniu ruchów. Bezpośrednim efektem chirurgicznego wycinania blizny jest jej spłycenie i korekcja kształtu, przez co sama zmiana skórna staje się o wiele mniej widoczna. Interwencja lekarza daje także możliwość poprawy mobilności struktur skórnych obszaru zabiegowego, a przez to zniwelowanie uczucia ściągnięcia i swędzenia.

Podcinanie blizn

Innym sposobem na blizny, tym razem te potrądzikowe, jest ich podcinanie. Aktywny trądzik, to przede wszystkim stan zapalny skóry, który uszkadza jej struktury. Choroba ustępując, pozostawia rany, które gojąc się mogą przerodzić się w negatywnie wpływają na poczucie atrakcyjności i pewność siebie blizny. Zabieg podcinania blizn ma na celu rozdzielenie powstałych w wyniku procesów naprawczych skóry zrostów tkankowych. Zmniejsza się wtedy ogólne napięcie struktur skórnych, a blizny ulegają spłyceniu i rozjaśnieniu. Dla spotęgowania natychmiastowych efektów zabiegu podcinania blizn łączy się go z metodami rewitalizacyjnymi, np. laseroterapią.

Redukcja blizn
Redukcja blizn

Ostrzykiwanie blizn sterydami

Niektóre blizny mają tendencję do produkcji nadmiernej ilości tkanki, w wyniku czego dochodzi do jej rozrostu i zgrubienia. Blizny po cesarskim cięciu też takie bywają. Aby zahamować ten niepożądany proces, a także towarzyszące mu tkliwość i swędzenie, stosuje się preparaty na bazie sterydów. Mieszanina substancji czynnych jest wstrzykiwana bezpośrednio w bliznę, a jej ilość jest uzależniona od indywidualnej charakterystyki zmiany skórnej. Aby skutecznie i trwale zredukować widoczność blizny konieczne jest wykonanie pełnej serii zabiegów w odpowiednich odstępach między iniekcjami. Pierwsze efekty zauważalne są już po tygodniu od zabiegu i obejmują przede wszystkim zmniejszenie wypukłości i zmiękczenie blizny.

Peelingi chemiczne

Na niegłębokie blizny, m.in. potrądzikowe skuteczne mogą okazać się również peelingi chemiczne. Starannie dobrane substancje o właściwościach złuszczających naskórek pobudzają skórę do pracy i samonaprawy. Jak wiele związków chemicznych, tak wiele rodzajów peelingów, różniących się od siebie szczegółową charakterystyką. W walce z nieestetycznymi bliznami najskuteczniejsze są preparaty zawierające kwasy (np. TCA). Ich obecność przekłada się na spotęgowanie efektu wygładzenia, któremu towarzyszy rozjaśnienie cery. Inną substancją, na którą warto zwrócić uwagę jest fenol. Peeling fenolowy to drastyczny, lecz niebywale skuteczny sposób na całościowy lifting skóry twarzy. Poza usunięciem blizn jest w stanie zredukować nawet głębokie zmarszczki i przywrócić młodzieńczą jędrność cery.

Redukcja blizn
Pamiętaj!
  • Na dobór metody redukcji blizn ma wpływ czas od jej powstania, przyczyna powstania, rozległość i współtowarzyszące schorzenia.
  • Rozstępy to też forma blizny. Usuwanie blizn i rozstępów wymaga indywidualnego doboru metody.
  • W przypadku planowanych zabiegów operacyjnych stosuj się do zaleceń pozabiegowych, mają one na celu zapobiegać nieestetycznym bliznom.
  • Redukcja blizn innymi metodami, niż chirurgiczną, to często długotrwały proces i należy się uzbroić w cierpliwość.

Skontaktuj się z Lekarzem Michałem Pasińskim i sprawdź listę współpracujących klinik

Skontaktuj się